Şeytan Sofrası

Şeytan Sofrası, Balıkesir ilinin Ayvalık ilçesinin 8 km. kuzeyinde bulunan kayalık tepe üzerindedir.

Şeytan Sofrası adını sönmüş volkandan kalan lavın soğumasıyla oluşmuş sofra şeklini andıran bir tepeden alır. Turistlerin ilgisini çeken bu tepede ayak izine benzeyen şeklin şeytana ait olduğuna inanılır. Bu yüzden Şeytan Sofrası olarak anılır. Buraya ziyarete gelen turistler çaput şeklindeki bez parçalarını dallara asarak dilek dilerler. Bu dileklerinde gerçekleştiğine inanılır. Ayrıca şeytanın ayak izine bozuk para atılır.

Şeytan Sofrası konumu itibariyle yüksek bir tepedir. Buradan Ayvalık Adaları ve Midilli Adasının doyumsuz güzellikteki manzarasını seyredebilirsiniz.

Şeytan sofrası hikayesi oldukça ilginçtir. Şeytan sofrası efsanesi; bu tepe kimsenin uğramadığı bilmediği bir yerdir. Çevre köylüler ise civar ilçelerin turist çekmesine, lakin kendi köylerinin bulunduğu bölgeye kimsenin uğramamasına üzülmektedir. Bir gün buralarda dolaşan bir köylünün dikkatini çeker bu tepenin manzarası. sonra muhtara bu manzaraya dair haber uçar. muhtar ve bir kaç köylü daha mezeleri de alıp tepeye çıkarlar, bir yandan muhabbet edip bir yandan da çilingir sofrasında demlenirlerken buraya turistleri çekecek ilginç bir rivayet uydurmaya karar verilir. İçlerinden birisi de ortası delik olan bir kayanın şeytanın ayak izi olduğu dedikodusunun yayılması fikrini ortaya atar. Şeytana pabucunu ters giydirecek nitelikte bir zeka örneği ile o kayaya şeytanın ayak izi, bu tepeye de Şeytan Sofrası adı verilir.