Adatepe Köyü

Adatepe, Edremit Körfezi’nde küçük bir beldedir. Çanakkale ‘den Adatepe ‘ye gelirken Ayvacık ‘ı geçip, Kazdağları ‘nı aştıktan sonra Küçükkuyu ‘ya ulaşılıyor. Küçükkuyu ‘nun içinden Zeus Altarı ve Adatepe Köyü tabelaları takip ediliyor. Adatepe’nin taş evleri içeri doğru saptıktan 3,5 km sonra karşınıza çıkıyor.

Yolculuğun özellikle bu son kısmı uçsuz bucaksız gibi görünen zeytin ağaçlarının arasında yapılıyor.
Adatepe mevkine yaklaşırken sıra sıra zeytin satanları görünce artık bir zeytin diyarında olduğunuzu anlıyorsunuz. Hatta burada bu kültürü tanıyabileceğiniz bir zeytinyağı müzesi bile var. Köylünün ana geçim kaynağı da zeytin ve zeytinyağı olarak bilinir.

2001 yılında kurulan Adatepe Zeytinyağı Müzesi, köyün dışında, Küçükkuyu ‘dadır. Burada geleneksel ve modern zeytinyağı üretimi ile ilgili herşey görülebiliyor.

Köyün Türk yerleşiminin ilk olarak Selçuklu döneminde Orta Anadoludan getirilenlerle başladığı, 19.yüzyıl içinde Midilli Adasından hizmetli olarak getirilen Rumların, zamanla yerleşmesi sonucu Rum nüfus arttığı ve Türklerle Rumların beraber yaşadığı köyün yaşlılarınca söylenmektedir.

Evler, mimari özelliklerden dolayı görsel olarak Türk ve Rum Tipi olarak ayrılabilmektedir. Kurtuluş Savaşından sonra yapılan “Mübadele” sonucu Rumlar Yunanistan’a gitmiş, boşalan yerlere de Midilli ve Girit’ten gelen Türkler yerleştirilmiştir. 1950 senesinden sonra parti kavgası nedeniyle köyde boşalma başlamış ve köyün yarı nüfusu köyü terketmiştir. Sahil kesimlerinde yerleşimlerin artması, ticaretin sahile kaymasına neden olmuş ve köydeki geçim kaynaklarının azalması ile geri kalan nüfus da sahile ve büyük yerleşim yerlerine gitmiştir. 1960 lardan sonra köyde çok az nüfus kalması sonucu mevcut evler bakımsızlıktan yıkılmaya başlamış, kalan yerler de genellikle ağıl ve ahır olarak kullanılmıştır.